מערכות מיגון אש הן מערכות וציוד מותקנים במבנה כדי להתריע על עשן או אש ולמנוע שהאש תתפשט לכל עבר וכך למנוע נזקים לבני אדם ולמבנה עקב עשן או אש.


למבנה יש חשיבות רבה גם כן כשמדובר על מיגון אש, היא צריכה להיות מסוגלת להישאר יציבה כמות זמן במקרה של שריפה, במקרה שהמבנה המדובר לא יעמוד בדרישות מומלץ לטפל בדחיפות כדי להשיג את היציבות המדוברת. לשם כך יש פתרונות שונים והבחירה של זה תלויה בהרבה גורמים שלא נפרט כרגע. בין היתר המערכות מיגון אש שהכי משתמשות בעיקר בחו"ל הן גלאי עשן, צבע מעקב בעירה, ספרינקלרים ואזעקות אש.
כל אלה תקינים רק בתנאי שנבדקו לפני ועל המבנה עצמו.

 

גילוי מתקדם של אש

מבטיח גילוי מהיר של תחילת להבה, כמו חום, גזים רעילים ועשן. הגלאים האלה משרתים את המבנה בצורה יעילה מאוד ומתריעים על גילוי של המדובר בשניות. הטיפול והתקנה שלהם מאוד קלה ואפקטיבית.

קיים גם כן מערכת חכמה המתריעה ברגע שהאש מתגלה ומעבירה את המידע למרכז בקרה (אם קיים) ולכוחות כיבוי אשת כל זה באופן אוטומטי. בנוסף מודיע את המיקום של האש, מפעיל מפוחים, וסוגר דלתות אש.

 

הגנה של אש באזורים מסוכנים

מערכות מיגון אש לא רק הכרחי באזור מבנה אלה גם כן במקום שמסוכן מבחינת סביבתי, למשל אזורים קרובים לתחנות דלק או חומרים דליקים.

לשם כך קיימים מערכות כיבוי אש אוטומטיות העובדות באופן אגרסיבי ומהיר, ע"י הפעלה של מטפים ענקיים וכיסוי בחומר כיבוי אש את ל האזור.

המטפים האלה מותקנים בתוך המבנה, אך ההפעלה שלהם נעשית אוטומטית או ידנית מחוץ למבנה.
בדרך כלל זאת אבקה שמיועדת לא לגרום נזק לחשמל.A

 

כיבוי אש עם גז

בחנויות קטנות או מיקומים גדולים יש אופציה התקנה של כיבוי בגז, זה מתאפר במיקומים שאין להם אפשרות מבנית להתקין צנרת. ההתקנה הזאת נעשית ידנית כדי לא לשבור קירות או רצפה.אזעקת אש

אפילו הגילוי הכי מתקדם שיש היום נגד אש לא מבטיח את ה100% עבודה של הבני אדם ומבנים. אבל לשם צמצום נזקים ואבדן חיים מאוד חשוב להתריע את האנשים ברגע ששרפה מתפרצת. לשם כך יש מערכות אזעקה נגד אש, כך שאם מערכת מיגון נכשלת בעבודתה יש עדיין את ההתראה באזעקה לאנשים בכדי שיגלו שיש אירוע במבנה ויוכלו להגיב בהתאם.

חשוב להדגיש שאין להיתסמך אף פעם ב100% במערכות ולא להשתמש במעליות במקרה של אש, רק במדרגות חירום.

 

תגיות: